December 7-én került sor a Magyar Művészetért Díjrendszer 48., felvidéki Díjátadó Gálájára a gútai Adamis Anna Művelődési Házban. A díjat és díjrendszert 1987-ben alapították. A rangos elismerést olyan magyar személyiségek és közösségek kapják, akik jelentős mértékben hozzájárultak a magyar kultúra és művészet gazdagításához, valamint a magyarság identitásának megőrzéséhez a Kárpát-medencében. A mostani díjazottak között köszönthetjük a miskolci Felvidék Ház szakmai igazgatóját, Mács Ildikót is, aki édesapja nyomdokaiba lépve a felvidéki magyarság értékeinek felmutatását, a szülőföldön való megmaradásuk, s anyanyelvünk megőrzésének támogatását szolgálja.
Az ünnepség a gútai, 130 éve született Borkai Géza költő, tanár, népművelő, színműíró, lapszerkesztő emléktáblájának leleplezésével kezdődött. Az ünnepi gálaműsorral egybekötött megnyitón Csáky Pál, felvidéki magyar író, politikus és Gubcsi Lajos, a díjrendszer alapító elnöke, címzetes egyetemi docens, író, költő köszöntötte a megjelenteket.
A díjazottak között volt a Magyar Házak munkatársa, a Felvidék Ház szakmai igazgatója, Mács Ildikó is, aki Ex Libris-díjban részesült. Mács Ildikó köszönőbeszédében megtiszteltetésnek nevezte, hogy munkáját, és ezzel együtt a Magyar Házak tevékenységét itt, szülőföldjén is elismerték.
Ugyanakkor posztumusz Ex Libris-díjban részesült édesapja, a 2017-ben elhunyt Mács József felvidéki magyar író, publicista, szerkesztő, műfordító is, akinek elismerését özvegye, Mács Józsefné vette át, megköszönve, hogy nem felejtették el férjét, a „Felvidék krónikását”.
A Magyar Művészetért Díjat 1987-ben alapították és az alapdíj az évek során további történelmi, művészeti díjakkal bővült. Gazdára talált az Ex Libris Díj, A Színész Díj, az Árpád fejedelem-díj, A Magyar Művészetért Díj és a Zrínyi Ilona-díj is.